הסרת צלקות בלייזר

דף בית / /הסרת צלקות בלייזר
13 דצמ, 2023
3דק קריאה

הסרת צלקות בלייזר

לגוף שלנו יכולות ריפוי מרשימות מאוד, אבל ישנם גם מקרים שבהם פגיעה בשכבת העור העליונה (הדרמיס) משאירה מזכרת לא נעימה – צלקת.

הצלקת לכשעצמה אינה מסוכנת, אבל בגלל שאנחנו מעדיפים מראה חלק ואחיד של העור, קיומה של רקמת עור בגוון שונה ובצורה חריגה נתפס כלא אסתטי ובאופן טבעי נרצה להעלים את הצלקת.

אחת הדרכים החדשניות והאפקטיביות לטפל בצלקת באמצעות הסרת צלקות בלייזר. בטיפולים אלה חשוב מאוד להתאים את מכשיר הלייזר לסוג הצלקת ולצבע העור של המטופל/ת.

העלמת צלקות בלייזר

סוגי צלקות שניתן לטשטש בלייזר

צלקת עלולה להיווצר אחרי ניתוח, כתוצאה מכוויה, בגלל פצעי אקנה שטופלו לא נכון וגם למשל בעקבות פירסינג שהזדהם.

נהוג לחלק את הצלקות ל-4 סוגים: אטרופיות, היפרטרופיות, קלואידיות וצלקות אקנה. גם סימני מתיחה לאחר לידה והריון הם סוג של צלקת.

צלקת אטרופית היא צלקת שקועה. בין הסיבות לצלקות אטרופיות: פצעי אקנה ואבעבועות רוח שלא טופלו כראוי, סגירה לא מוצלחת של פצעים ודלקות שפוגעות בייצור הקולגן באזור.

צלקת היפרטרופית היא רקמת עור בולטת, בעיקר לגובה. צלקות היפרטרופיות מופיעות בדרך כלל אצל נשים צעירות ואצל כהי עור.

צלקת קלואידית היא מקרה קשה יחסית, כי היא יוצאת גם מחוץ לגבולות הפצע ומתרחבת בצורה בלתי מבוקרת. בנוסף גם המראה של צלקות קלואידיות גס מאוד.

צלקות אקנה הן המוכרות ביותר, והן מופיעות בעיקר בפנים.

טשטוש צלקות בלייזר מתאים לצלקות היפרטרופיות (שהן הסוג הנפוץ ביותר של צלקת), צלקות אקנה וסימני מתיחה. צלקת קלואידית היא תוצאה של ייצור יתר של קולגן ועל כן העלמת צלקות בלייזר לא מתאימה במקרה זה.

איך לייזר מסיר צלקות?

העלמת צלקות בלייזר מבוססת על טכנולוגיה משוכללת ובטוחה לגמרי.

בשיטה זו משגרים קרני לייזר אל הרקמות העמוקות. אנרגיית החום של הלייזר פוגעת באותן רקמות, וכתוצאה מכך הגוף מאיץ את ייצור הקולגן והאלסטין – שני חלבונים שמובילים ליצירת רקמות חדשות, שבאופן טבעי מתאפיינות במראה חלק ומוצק וכמובן לא מצולק. רקמות עור בריאות אלה מחליפות את הרקמות המצולקות, או לפחות את רובן, ובכך מעניקות לנו מראה חדש ונאה יותר.

טיפול הסרת צלקות עם לייזר מתבצע תחת הרדמה מקומית, כך שהוא אינו כרוך בכאב. זהו טיפול לא פולשני, ובהתאם ההחלמה ממנו מהירה יחסית – לאחר הטיפול חובשים את העור וכמו כן ניתן להשתמש במשחות מיוחדות כדי להרגיע את האזור.

שיטה זו מתאימה כשהמטרה היא טשטוש צלקות אקנה, העלמת סימני מתיחה אחרי לידה, הסרת צלקות היפרטרופיות וגם טשטוש צלקות עמוקות.

בכל מקרה חשוב כמובן לבצע את הטיפול אצל רופא מנוסה, שמתבסס על אבחון מדויק שיבהיר מראש את מידת התאמת הטיפול בלייזר עבור הצלקות הספציפיות שלכם.

האם ניתן להעלים גם צלקות עמוקות או גדולות בעזרת לייזר?

הסרת צלקות בלייזר מאפשרת להעלים לגמרי או כמעט לגמרי צלקות קטנות ושטחיות. גם כשמדובר בצלקות עמוקות ורחבות השיפור שמתקבל בזכות הלייזר משמעותי מאוד – טשטוש של כ-80% שבעצם הופך את הצלקת לכמעט בלתי מורגשת ובוודאי שלא בולטת מאוד.

באופן דומה ניתן להעלים בעזרת לייזר סימני מתיחה, כשבמקרה זה האנרגיה של הלייזר גם מעודדת ייצור רקמות בריאות וגם משפרת את המראה של הרקמות הקיימות.

האם טשטוש צלקות בלייזר מתאים גם לעור כהה?

בעלי ובעלות עור כהה שמחפשים טיפול להסרת צלקות חייבים לוודא שמכשיר הלייזר הספציפי מתאים גם עבורם. בפרט כך הדבר כשמדובר על טשטוש צלקות היפרטרופיות, שכאמור מאפיינות בעיקר את כהי העור.

בעבר טיפולים בלייזר לא התאימו לבעלי ובעלות עור כהה, בעיקר עקב הסיכון להיווצרות פיגמנטציה משמעותית במקום הצלקת (כך שהאדם נפטר ממצוקה אסתטית אחת אבל "זכה" באחרת). כיום ישנם מכשירי לייזר חדשניים שמספקים מענה אפקטיבי לצורך לטשטש צלקות על עור כהה – אבל כאמור חשוב לבחון ספציפית כל מכשיר ומכשיר וכמובן להעדיף רופאים בעלי ניסיון בהעלמת צלקות מעור כהה.

למה חשוב לפנות לרופאים בעלי ניסיון בטיפול העלמת צלקות בלייזר?

גם לבעלי ובעלות עור בהיר מומלץ בחום להעדיף רופאים בעלי ניסיון בטשטוש צלקות בלייזר.

סיבה אחת לכך היא שעבור כל סוג צלקת יש פרוטוקול טיפול בלייזר שמתאים לה, ועל כן נדרש אבחון מדויק של סוג הצלקת ואופייה.

סיבה שניה היא שלמרות שמדובר בטיפול בטוח שאינו כרוך בכאב, וגם אם קרני הלייזר מתמקדות בשכבת העור שמתחת לדרמיס, עדיין עלולות להיגרם תופעות לוואי – רופא מנוסה מצמצם למינימום את הסיכון ומבטיח אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד.

בנוסף, רופא בעל מוניטין לא ירשה לעצמו כמובן להשתמש במכשיר לייזר שלא קיבל את כל האישורים הנדרשים (ובפרט זה של ה-FDA, מנהל המזון והתרופות של ארה"ב שנחשב לגורם האמין ביותר בעולם כולו). למעשה, סביר להניח שתמצאו אצלו דגם מתקדם במיוחד של לייזר להעלמת צלקות כולל מבעלי עור כהה.

אם גם אתם רוצים ליהנות ממראה אסתטי יותר בזכות טשטוש צלקות מומלץ לקבל ייעוץ ממומחים בתחום, שיעזרו לכם להגיע לרופא או למכון המתאימים ביותר עבורכם.

אם אתם אנשים אשר מטרתם היא לטפח, לעצב ולהעשיר את חלל החוץ בבית או בעסק שלכם


תיצרו קשר ונגיע לעצב לכם את החלל המושלם עבורכם!