הסרת קעקועים תוך טיפול אחד R20

דף בית / /הסרת קעקועים תוך טיפול אחד R20
13 דצמ, 2023
2דק קריאה

הסרת קעקועים תוך טיפול אחד R20

טכנולוגיית הלייזר נחשבת למתקדמת ביותר וליעילה ביותר בכל הקשור להסרת קעקועים. יחד עם זאת הסרת קעקועים בלייזר סובלת גם ממספר חסרונות משמעותיים ובפרט הצורך במספר רב של מפגשים על-מנת להעלים לגמרי קעקוע – לעתים נדרשים 10 טיפולים ואף יותר, כשבנוסף יש להמתין כחודש עד 6 שבועות בין מפגש למפגש, כך שבסך הכל מדובר בתהליך ממושך ועל כן לעתים גם יקר. התוצאה: מקרים שבהם בעלי הקעקוע חווים תסכול, אכזבה ולעתים אף נוטשים את התהליך לפני שהושלם.

על-מנת לנטרל את החיסרון הנ"ל של הסרת קעקועים עם לייזר ואת התגובות השליליות של המטופלים בשל כך, מנסים חוקרים שונים לפתח שיטות טיפול חדשניות (באמצעות מכשירי הלייזר הקיימים). אחת מהן נקראת R20, והייחודיות שלה טמונה בכך שהיא מאפשרת הסרת קעקועים בטיפול אחד.

מחקר שנערך ביוון ובארה"ב גילה כי מדובר בשיטה אפקטיבית. יחד עם זאת חשוב להדגיש שמדובר במחקר ראשוני ובקנה מידה קטן (12 בני אדם עם 18 קעקועים), אם כי בכל מקרה מדובר בבשורות מעודדות מאוד.

הסרת קעקוע בטיפול אחד

כיצד מתבצעת הסרת קעקועים בטיפול אחד?

שיטת R20 כוללת 4 סשנים של שיגור קרני לייזר אל הקעקוע, בהפרש של 20 דקות בין סשן לסשן.

פעולת הלייזר זהה לטיפול רגיל של לייזר להעלמת קעקועים: אנרגיית החום שאצורה בלייזר, או לחילופין אפקט אקוסטי שיוצרים פולסים קצרים בתדירות גבוהה, מפרקים גבישי צבע לפיגמנטים קטנטנים, ואלה מסולקים ע"י תאי הדם הלבנים שבגופנו בתהליך טבעי שנקרא פגוציטוזיס.

תוצאות המחקר: האם הסרת קעקוע בטיפול אחד אפשרית?

המחקר כלל כאמור 12 מחקרים עם 18 קעקועים – 8 מקצועיים (מתוכם 3 שחורים, 3 שכללו גם צבע ירוק ועוד שניים עם אזור כחול קטן) ו-10 חובבניים (כולם שחורים, 3 מתוכם קועקעו מחדש ועל כן כללו פיגמנטים רבים יחסית). גודלם של הקעקועים היה בין 10 ל-150 סמ"ר וגם מבחינת המיקום שלהם בגוף הם התאפיינו בגיוון רב.

כל אחד מ-18 הקעקועים נחצה לשני חלקים שווים פחות או יותר. חלק אחד טופל בשיטה הקונבנציונלית, והשני בשיטת R20 שכאמור מטרתה לאפשר הסרת קעקוע בטיפול אחד.

התוצאות: לאחר שישה חודשים, בכל 18 הקעקועים ניתן היה להבחין בהבדל בולט לעין בין החלק שטופל בשיטה הרגילה לבין החלק שטופל בקונספט החדשני.

ב-5 מתוך 8 הקעקועים המקצועיים הוסר לחלוטין החלק שטופל בשיטת R20 וכך גם ב-6 מתוך 7 הקעקועים החובבניים (לא כולל 3 הקעקועים מחדש שהם כאמור קשים באופן כללי להסרה). השיטה הקונבנציונלית לא הצליחה להעלים לגמרי אף קעקוע.

גם המטופלים עצמם הביעו שביעות רצון גבוהה מאוד מהשיטה להסרת קעקועים בטיפול אחד: 90% קבעו שהתוצאות מרשימות, 96% טענו שהשיטה משתלמת (מבחינת יחס עלות תועלת) ו-97% אמרו שימליצו עליה לחבריהם.

גם בחינה היסטולוגית של הרקמות מהן הוסרו הקעקועים אישרה הבדלים משמעותיים בין שתי השיטות, לטובת ה-R20.

האם העלמת קעקוע בטיפול אחד כואבת?

באופן טבעי, כשעוברים 4 סשנים של שיגור קרני לייזר אל העור, רמת הכאב גבוהה יותר ביחס לטיפול הרגיל. בפרט נרשמו רמות כאב גבוהות יחסית אצל בעלי עור כהה וכשהקעקוע המוסר היה צפוף יחסית.

יחד עם זאת 93% מהנבדקים הגדירו את רמת הכאב כ"נסבלת", ובכל מקרה ניתן כמובן לנקוט באמצעים להפחתת המצוקה הפיזית (אלחוש של האזור וכו').

תופעות לוואי בעקבות העלמת קעקועים בטיפול אחד

תופעות לוואי אפשריות בעקבות הסרת קעקוע בטיפול אחד בשיטת R20 והן שלפוחיות קטנות, דימומים נקודתיים ודלקות קלות באזור המטופל.

כמו כן נוצר קרום דק באזור (בשני החלקים של הקעקועים, גם זה שהוסר בשיטה הרגילה וגם זה שהוסר ב-4 סשנים).

כל תופעות הלוואי חלפו מעצמן תוך עד 14 יום.

לסיכום: שיטת R20 להסרת קעקועים בטיפול אחד היא אופציה מבטיחה מאוד, הן למי שיש לו קעקוע מקצועי והן למי שעל עורו קעקוע חובבני, בין אם המטרה היא הסרת קעקועים קטנים ובין אם רוצים להסיר קעקוע גדול יחסית. אחוזי ההצלחה שלה גבוהים, שביעות הרצון של המטופלים גבוהה אף היא ובפרט נחסך הצורך בתהליך ממושך ומתסכל לשם העלמת הקעקוע שהפך בלתי רצוי.

חשוב להדגיש שהסרת קעקועים בלייזר היא תחום טיפול שמשתכלל ללא הרף, כך שמומלץ בחום להתייעץ עם מומחים בתחום – וכך להגיע לטיפול האופטימלי בכל מקרה ומקרה.

אם אתם אנשים אשר מטרתם היא לטפח, לעצב ולהעשיר את חלל החוץ בבית או בעסק שלכם


תיצרו קשר ונגיע לעצב לכם את החלל המושלם עבורכם!