השתלת עור - כל המידע

דף בית / /השתלת עור – כל המידע
13 דצמ, 2023
2דק קריאה

השתלת עור – כל המידע

ההשתכללות המתמדת של עולם הרפואה מייצרת פתרונות יעילים לבעיות שבעבר היה קשה ואפילו בלתי אפשרי לפתור. השתלת עור היא דוגמה מצוינת לכך – אחוזי ההצלחה של ההליכים המתקדמים גבוהים יותר, ההחלמה פחות ארוכה וישנן גם השתלות עור ללא ניתוח.

מתי נדרשת השתלת עור?

לעור, שהוא למעשה האיבר הגדול ביותר בגוף האדם, תפקידים חשובים מאוד. בפרט הוא מהווה מחסום ראשוני בפני מזיקים ומזהמים, ובנוסף מונע התייבשות של רקמות, מווסת את הטמפרטורה של הגוף ומהווה איבר תחושה חיוני. פגיעה בקנה מידה נרחב יחסית בעור באזור מסוים – עקב פציעה, כוויה עמוקה, טראומה או כריתה הכרחית – חושפת את האדם לזיהומים ומצוקות רפואיות נוספות. כמו כן מחסור בעור עלול להיות בעיה גם בהיבט האסתטי, ובמקרים אלה כדאי לשקול ביצוע השתלת עור.

כיצד מתבצע ניתוח להשתלת עור?

ניתוח השתלת עור הינו הליך מורכב שכולל 2 שלבים: לקיחת עור מאזור בריא בגוף, והשתלתו במקום שבו חסרה רקמת עור.

השיקולים לבחירת המקום ממנו נלקח עור הם אופי ועובי העור בכל מקום בגוף, סיכויי הקליטה שלו וההחלמה הנדרשת בעקבות הסרת הרקמות מהאזור. בדרך כלל יילקח עור מהעכוז או מהחלק האחורי של הירכיים, ועוד אופציה היא הבטן. שתל עור מלא כולל הן את האפידרמיס (שכבת העור העליונה) והן את הדרמיס (שכבת עור תחתונה יותר) ובנוסף סחוסים ורקמות אחרות שצמודות לעור, שתל חלקי יכלול את האפידרמיס וחלק ניכר מהדרמיס (או כולה) ללא רקמות נוספות, וישנם גם שתלי עור דרים שכוללים את האפידרמיס וחלק קטן מהדרמיס. ככל שהשתל דק יותר, סיכויי הקליטה שלו טובים יותר, אבל ישנם מקרים שבהם נדרש עור עבה יחסית להשתלה.

לעתים יתבצעו טיפולים שונים בשתל העור לפני השלב השני של הניתוח. בפרט נהוג לחורר בו חורים זעירים שכן בדרך זו גדל שטח הפנים שלו וניתן לכסות שטח רחב יותר באמצעות שתל קטן יחסית. לאחר הנחת השתל באזור שבו חסר עור, נתפר האזור (אופציה נוספת היא שימוש בסיכות) ונחבש. גם האזור שממנו נלקחו רקמות עור זוכה לחבישה, שמוחלפת מדי יום בתקופת ההחלמה הראשונית. משך ההחלמה תלוי בגודל שתל העור, במיקום שממנו נלקח ובאזור שאליו חובר. התקופה עלולה להיות גם ארוכה יחסית ובמהלכה ישנם גם כאב וגם אי נוחות.

סיבוכים אפשריים הם זיהומים, דחיית השתל ע"י הגוף וצלקות לא אסתטיות. בהקשר זה כדאי לציין כי ניתן לבצע הסרת צלקות בלייזר ובשיטות נוספות וכך להבטיח מקסימום אסתטיקה לאזור המטופל.

השתלת עור ללא ניתוח

עוד אופציה היא השתלת עור ללא ניתוח. בהליך חדשני זה נעשה שימוש בעור מלאכותי, כך שנחסך השלב הראשון והמורכב של ניתוח השתלת עור, ומאחר שלא נלקח עור מגופו של המטופל אין כאב וההחלמה פשוטה יותר, אם כי גם כך נמשכת לפחות חודש. בין השאר מיועד הטיפול לחולי סוכרת שסובלים מכיבים ופצעים ברגליים.

איך למצוא את המקום הנכון לעבור בו השתלת עור?

השתלת עור הינה כאמור הליך מורכב שמחייב מיומנות גבוהה וניסיון רב. אנשי המקצוע של המקור לאסתטיות עור הם בעלי ידע רחב היקף בתחום זה ואמונים על מציאת המקום המתאים ביותר לעבור בו השתלה של עור בהתאם לאזור שבו חסרות רקמות עור ולמידת חומרת הבעיה. הייעוץ יקר הערך ניתן ללא כל התחייבות מצדכם וללא כל תשלום.

אם אתם אנשים אשר מטרתם היא לטפח, לעצב ולהעשיר את חלל החוץ בבית או בעסק שלכם


תיצרו קשר ונגיע לעצב לכם את החלל המושלם עבורכם!