כל האמת על הסרת קעקועים

דף בית / /כל האמת על הסרת קעקועים
13 דצמ, 2023
3דק קריאה

כל האמת על הסרת קעקועים

קעקוע הוא איור, עיטור או ציור המוטבע על העור. קעקועים קיימים מזה עשרות אלפי שנים בשלל תרבויות קדומות ברחבי העולם. חפירות ארכיאולוגיות העלו ממצאים ועדויות לקיומם של אמצעים לקעקוע עוד מהתקופה הפליאוליתית המאוחרת. שיטת הקעקוע המודרנית הומצאה על-ידי לא אחר מתומס אדיסון, אשר פיתח בשנת 1876 את "אקדח הקעקועים".

בתרבות המודרנית קעקועים נחשבים לטרנד אופנתי, ביטוי אומנותי אינדיבידואלי, שיטה לעיטור הגוף ואף סמל סטטוס המשדר "מגניבות" ונועזות. טכניקת הקעקוע מתבצעת על-ידי חריטת הקעקוע על העור, תוך החדרת פיגמנטים לשכבה התחתונה בעור. חומרי הצבע נקשרים לחלבונים המצויים באופן טבעי בתאי העור, באופן שאינו מתיר את סילוקם מהגוף. אדם המבקש לקעקע ציור על גופו ייאלץ לעמוד באתגר של 50 עד- 3,000 דקירות בדקה באמצעות מחט אקדח הקעקועים.

קעקועים – האם זה "לתמיד"?

סוגי הקעקועים נבדלים זה מזה בטכניקת הקעקוע ובסוג חומרי הצבע. קעקועי חינה נותרים על הגוף לתקופה קצרה של כמה שבועות או חודשים בלבד. קעקועים זמניים או איפור קבוע אמורים להחזיק בין 3 ל-5 שנים. לצד אלו קיימים הקעקועים ה"רגילים", הנותרים על הגוף לצמיתות. קעקוע כרוך בהתחייבות ואחראיות גדולה, ורצוי להתקעקע רק לאחר חשיבה מקדימה מראש על העניין.

ואם רוצים להסיר קעקוע?

לעיתים עולה הצורך בהסרת הקעקוע, אם זה בגלל חרטה על קעקוע פזיז הנעשה ללא יותר מדי מחשבה בגיל צעיר, חוסר התאמה של הקעקוע למצב המשפחתי או המקצועי או חוסר שביעות רצון מהקעקוע עצמו. הסרת קעקועים היא תהליך מסובך, ארוך וכואב אף יותר מהקעקוע עצמו. לפני שמחליטים לעשות קעקוע, חשוב לדעת כי הסרה מוחלטת של הקעקוע, ללא הותרת צלקות או סימנים, מתאפשרת רק ב-20% מהמקרים. בנוסף, עלות ההסרה עולה לרוב בהרבה על עלות הקעקוע.

הקושי בהסרת קעקוע טמון באופן ועומק החדרת הפיגמנט לעור, כאשר כלל האצבע אומר שככל שהפיגמנט מוחדר עמוק יותר כך קשה יותר לסלקו. כלל נוסף הוא שככל שהקעקוע תופס שטח גדול יותר על פני העור, וככל שהוא מורכב מצבעים בהירים יותר, כך קשה יותר להסירו. מומחים מדווחים על אחוז גדול מהפרוצדורות להסרת קעקועים, אשר מסתיימים בהצלחה חלקית בלבד.

אז מה בכל זאת אפשר לעשות?

עם התקדמות והתפתחות הרפואה האסתטית, השיטות להסרת קעקועים משתכללות, ורושמות אחוזי הצלחה הולכים ועולים בהעלמת הקעקוע ללא הותרת סימנים וצלקות. השיטות העיקריות והנפוצות ביותר להסרת קעקועים הינן ניתוח, שיוף ולייזר.

הסרת קעקועים בניתוח

ניתוח להסרת קעקועים נעשה תחת הרדמה מקומית, ובמהלכו מתבצעת כריתה של העור באזור המקועקע, ולאחריה תפירה שכבת העור שנותרה. הסרת קעקועים באמצעות ניתוח יעיל בהעלמת הקעקוע בטיפול אחד בודד, אך החיסרון הוא שמדובר בהליך כירורגי הכרוך בכאבים וצלקות. לכן, הפרוצדורה מומלצת בעיקר עבור קעקועים קטנים המצויים באזורים מוסתרים בגוף.

הסרת קעקועים בלייזר

הסרת קעקועים באמצעות לייזר נחשב לשיטה חדשה, משוכללת ויעילה, המתבססת על טכנולוגיית לייזר חדישה ומתקדמת. במהלך הטיפול בלייזר להסרת קעקועים, משתמשים בקרני לייזר לצורך הפרדת הפיגמנטים מהחלבונים, באופן המאפשר את סילוקם מהגוף ומחיקת הקעקוע. הטיפול מתאים בעיקר עבור קעקועים הכוללים פיגמנטים כהים בגווני כחול, ירוק, שחור ואפור, ואילו יעילות הטיפול יורדת כאשר מדובר בפיגמנטים בהירים בגווני אדום, לבן וורוד.

לרוב יש צורך ב- 5-10 טיפולים במרווחים של שישה שבועות, במהלכם אין לחשוף את האזור לשמש. המטרה היא לאפשר את ריפוי והחלמת רקמות האזור מטיפול לטיפול. טיפול להסרת קעקועים בלייזר אורך בין מספר דקות לשעה, בהתאם לגודל ומאפייני הקעקוע. חסרונותיו הם הותרת פיגמנטציה וכתמים לבנים על העור, עלות גבוהה (כמה אלפי שקלים לטיפול בודד) וחוסר יכולת להסיר את מסגרת הקעקוע.

 הסרת קעקועים בשיוף

שיוף להסרת קעקועים נעשה באמצעות מקדחה הכוללת נייר ליטוש עדין, המסיר את שכבות העור באזור המקועקע. לרוב נדרש טיפול אחד עד שלושה לצורך השלמת התהליך. הסרת קעקועים באמצעות שיוף נחשבת לטכנולוגיה מיושנת הכרוכה בכאבים, צלקות ונזק משמעותי לעור, ולכן פחות מומלצת על-ידי המומחים. עם זאת, כאשר השיטה עשויה להתאים עבור קעקועים שטחיים וקטנים יחסית.

לסיכום, מלפני שמחליטים לרוץ למכון הקעקועים הקרוב ולהתחדש בקעקוע, מומלץ לחשוב היטב על ההשלכות העתידיות, כולל דרכי המוצא האפשריות. השיטות להסרת קעקועים אינם מושלמות, ובמקרים רבים לא מתאפשרת הסרה מוחלטת של הקעקוע. עם זאת, הסרת קעקועים באמצעות ניתוח, שיוף או לייזר עשויה להיות יעילה ומוצלחת במקרים של קעקועים קטנים, שטחיים וכהים.

אם אתם אנשים אשר מטרתם היא לטפח, לעצב ולהעשיר את חלל החוץ בבית או בעסק שלכם


תיצרו קשר ונגיע לעצב לכם את החלל המושלם עבורכם!