הסרת צלקות מכל הסוגים

דף בית / /הסרת צלקות מכל הסוגים
13 דצמ, 2023
2דק קריאה

הסרת צלקות מכל הסוגים

לרפואה האסתטית מגוון רחב של דרכים אפקטיביות להעלמת צלקות, כולל כאלה בולטות במיוחד או בעלות שטח פנים רחב. הבסיס לטיפול מיטבי בצלקת בדרך להחזרת המראה החלק לאזור המצולק הוא אבחון נכון של סוג הצלקת. הסוגים הקיימים הם צלקות אקנה, צלקות אטרופיות, צלקות היפרטרופיות וצלקות קלואידיות – ולכל סוג מתאימות שיטות הסרת צלקות אחרות.

סוגי הצלקות הנפוצים

צלקת היא רקמה שמחליפה רקמת עור פגועה. הסיבות העיקריות לפגיעה גם באפידרמיס, שכבת העור החיצונית, וגם בדרמיס (שכבת העור שמתחתיה), הן פצעי אקנה שלא טופלו נכון, כוויות וחתכים (בין אם כתוצאה מחבלה ובין אם יזום, במסגרת ניתוח כזה או אחר). חלוקה אחרת היא כאמור לפי סוגי צלקות:

צלקת אטרופית

צלקת אטרופית באה לידי ביטוי במחסור ברקמת עור. המקרה הנפוץ ביותר הוא פוסט אקנה – פצעי בגרות שלא טופלו, או שטופלו באופן רשלני, כך שנוצרה דלקת שהרסה רקמות העור ויצרה באזור המדולק חטטים. במקרים אלה הצלקות האטרופיות עמוקות וצרות, וישנן גם צלקות אטרופיות בצורה של חור עגול ויחסית גדול, בעיקר בגלל פצע שלא טופל כראוי ועל כן הזדהם והוביל למעין בור בעל מדרון תלול.

צלקת היפרטרופית

צלקות היפרטרופיות נגרמות עקב גדילה לא מבוקרת של רקמות עור בעקבות ייצור יתר של קולגן. צלקות אלה באו לידי ביטוי בבליטה מעל לפני השטח, במראה תפוח נוקשה ובמרבית המקרים גם בגוון שונה ביחס לרקמות הבריאות בסביבה (בעיקר צבע אדום). צלקת היפרטורפית עלולה להתפתח בעקבות פירסינג או קעקוע שבוצעו באופן רשלני, בגלל חתך או כוויה וגם טיפול להסרת קעקוע עלול להשאיר צלקת מסוג זה.

צלקת קלואידית

בדומה לצלקת היפרטרופית, גם צלקת קלואידית היא תוצאה של פעילות יתר של תאים פיברובלסטים שמובילה לעודף קולגן באזור מסוים. המאפיין הייחודי של הצלקות הקלואידיות הוא שהן מתפשטות מעבר לגבולות הרקמה המקורית שניזוקה, ובמקרים מסוימים אף מתפשטות בקצב מהיר ואפילו פראי, לגובה ובעיקר לרוחב. צלקות קלואידיות נוצרות אצל בעלי נטייה גנטית להצטלקות קשה בעקבות ניתוחים, חתכים ופציעות שונות. צלקות אלה הן גם הקשות ביותר לטיפול.

מהן האפשרויות השונות של טיפול בצלקת?

לרפואה האסתטית יש כאמור מגוון פתרונות לטיפול בצלקות. האופציות העיקריות הן פילינג כימי, טיפול בלייזר, הסרת צלקות בגלי רדיו וניתוח.

פילינג להעלמת צלקת

שיטה זו מתאימה בעיקר לצלקות אטרופיות, כלומר למצבים שבהם המטרה היא הסרת צלקת אקנה. חשוב מאוד למצוא את עומק הפילינג הנכון עבור כל צלקת – לצלקות קלות יחסית מתאים פילינג שטחי שמתאפיין בהחלמה מהירה, צלקות עמוקות מחייבות פילינג עמוק או סדרת טיפולים ארוכה יותר כדי להוביל לשיפור המיוחל, ועל כן גם תהליך ההחלמה יהיה ארוך יותר.

הסרת צלקות בלייזר

טכנולוגיית הלייזר, שמשמשת אותנו למגוון רחב של מטרות ובהן למשל הסרת שומות ונקודות חן, מאפשרת גם טשטוש אפקטיבי של צלקות, ובפרט צלקות אקנה. הדגש העיקרי הוא בבחירת מכשיר הלייזר המתאים לסוג העור וגוון העור, ותפעול מיומן שלו, וזאת על-מנת שהסרת הצלקת לא תהיה מלווה בפיגמנטציה.

טיפול בצלקת בגלי רדיו

צלקת פוסט אקנה ניתן להעלים גם עם גלי רדיו. בדרך כלל נדרשים שניים עד 5 מפגשים, בהתאם לכמות הצלקות שהשאירו פצעי הבגרות וחומרתן.

ניתוח להסרת צלקת

צלקות קלואידיות לא ניתן לטשטש בלייזר או בגלי רדיו, מאחר שטיפולים אלה עלולים להגביר את ייצור הקולגן שממילא הינו מופרז. בהתאם במקרים אלה האופציה העיקרית להסרת הצלקת היא הליך כירורגי.

מתי כדאי לטפל בצלקת?

מצד אחד ישנם מקרים שבהם צלקת מתפוגגת מעצמה עם הזמן, כשהגוף מצליח לשקם את העור באזור בכוחות עצמו. מצד שני, לעתים ככל שממתינים יותר כך קשה יותר להעלים או לטשטש צלקת. בהתאם ההמלצה היא לפנות למומחה בתחום של הסרת צלקות, שידע גם להמליץ לכם אם להתאזר בסבלנות ולתת לגוף להעלים את הצלקת או לעבור טיפול מתאים. מומחה שכזה ידע גם להתאים את הטיפול בהתאם לסוג הצלקת, לגודלה ולמצבה. צוות המקור לאסתטיות עור ניסיון רב ביצירת חיבור אופטימלי בין מטופלים לבין רופאים ומרפאות שמתמחות בהעלמת צלקות מכל הסוגים – הייעוץ ניתן בחינם וללא כל התחייבות מצדכם.

אם אתם אנשים אשר מטרתם היא לטפח, לעצב ולהעשיר את חלל החוץ בבית או בעסק שלכם


תיצרו קשר ונגיע לעצב לכם את החלל המושלם עבורכם!