הסרת קעקועים בניתוח

דף בית / /הסרת קעקועים בניתוח
13 דצמ, 2023
2דק קריאה

הסרת קעקועים בניתוח

אם בעבר קעקועים היו מזוהים בעיקר עם אנשים בשולי החברה, הרי שבשנים האחרונות החדרת פיגמנטים לשכבה שמתחת לעור שלנו כך שהוא יהווה קישוט ובמקרים רבים גם מסר הפכה לטרנד בולט. קל למדי לקעקע את הגוף – אבל הרבה פחות קל להסיר את הקעקוע, וישנם אף מקרים שבהם נדרש ניתוח להסרת קעקועים.

ניתוח להסרת קעקוע

מתי כדאי לבצע הסרת קעקוע בעזרת ניתוח?

ראשית, ישנם מקרים שבהם הסרת קעקוע בלייזר, שמהווה את האלטרנטיבה העיקרית לניתוח, אינה אפשרית – בגלל הגוונים של הקעקוע (קרני הלייזר, ברוב המקרים, מצליחות להעלים רק את הכחול, הירוק, הסגול והשחור ולא צבעים אחרים) או בגלל שהוא בוצע באופן רשלני ובעומק לא אחיד של העור. במקרים אלה האופציה של הסרת קעקועים עם ניתוח היא למעשה היחידה האפקטיבית.

בנוסף, זוהי השיטה הטובה ביותר עבור מקרים שבהם האדם רוצה לוודא כי לא יישאר כל זכר לקעקוע ואף לא רמז לכך שבעבר העור היה מכוסה בציור או טקסט כזה או אחר.

איפה מומלץ לעבור ניתוח להסרת קעקועים?

ניתוח להסרת קעקועים הוא הליך כירורגי לכל דבר, ועל כן יש לעבור אותו אך ורק אצל כירורג פלסטי בעל ניסיון ספציפי בסוג זה של ניתוחים.

עוד לפני הניתוח עצמו יבחן הכירורג אופציה נוספת והיא שיוף העור, כלומר קילוף השכבה העליונה – אופציה מתאימה עבור קעקועים קטנים וללא צבע שחור.

מהלך הניתוח: הסרת קעקועים בעזרת ניתוח מתבצעת בהרדמה מקומית. הכירורג מבצע חתך בהתאם לצירי הרוחב והאורך של הקעקוע, וכורת את שכבת העור המקועקעת.

על-מנת להימנע מצלקות גדולות יתר על המידה תתבצע בחלק מהמקרים הסרת הקעקוע לא בבת אחת אלא באופן הדרגתי, כלומר יש לעבור מספר פעמים את ההליך הכירורגי (בהפרש של כחודש בין מפגש למפגש).

בתום ההסרה נסגרים השוליים של החתך ע"י תפרי ניילון. לאחר כשבועיים יוסרו התפרים.

תופעות לוואי של הסרת קעקועים באמצעות ניתוח

ניתוח להסרת קעקועים כרוך, כמו כל הליך כירורגי, בתופעות לוואי. בפרט תיתכן נפיחות באזור החתך, שטפי דם מקומיים ובחלק מהמקרים גם נוצרת דלקת עד להוצאתם של התפרים.

האם ישנה צלקת בעקבות ניתוח להסרת קעקוע?

כן.

מאחר שלצורך הסרת קעקוע בניתוח מתבצע חתך בגופנו, תהיה גם צלקת. ככל שמדובר בקעקוע גדול יותר, כך הצלקת עלולה להיות בולטת יותר, אבל כדאי להדגיש שההליכים הכירורגיים להסרת קעקועים באמצעות ניתוח השתכללו משמעותית בשנים האחרונות, ואם מקפידים לעבור את הניתוח אצל פלסטיקאי מיומן וקפדן, ברוב המקרים ההצטלקות תהיה מינימלית.

בכל מקרה, אין דרך לדעת מראש כיצד תיראה הצלקת, שכן עשויים להיות הבדלים משמעותיים בין המנותחים בהתאם למאפייני ההצטלקות הספציפיים שלהם.

על מה חשוב להקפיד במהלך תקופת ההחלמה?

לאחר הסרת קעקוע באמצעות ניתוח יש להקפיד על הגנת האזור המטופל מפני חשיפה לשמש לפחות במשך חצי שנה. שיזוף של המקום בו היה הקעקוע עלול להפוך אותו להרבה יותר כהה מהסביבה, ויהיה קשה לטפל בכך.

כמו כן רצוי לאחר הסרת קעקועים בניתוח לעקוב אחרי התפתחות הצלקות באזור, ובמידת הצורך לטפל בכך.

ניתוח להסרת קעקועים גדולים

לצורת הסרת קעקועים גדולים ורחבים נדרש ניתוח מורכב יותר, שכולל בדרך כלל השתלת עור מאזור אחר בגוף במקום השכבות שהוסרו במקום בו היה הקעקוע.

הסרת קעקועים גדולים עם ניתוח תתבצע לרוב בהרדמה מלאה, תופעות הלוואי עלולות להיות קשות יותר ובפרט ההצטלקות, ותהליך ההחלמה יהיה ממושך יותר.

יחד עם זאת, כירורג מיומן בהחלט עשוי להצליח להסיר גם קעקועים גדולים ששיטות טיפול אחרות אינן מסוגלות להתמודד איתם.

מתי עדיפות שיטות אחרות להסרת קעקועים?

הסרת קעקוע עם ניתוח אינה מומלצת למי שסובל מנטייה מוגברת לדימומים (למשל עקב נטילת תרופות מדללות דם). גם לבעלי קוצב לב ייתכן שניתוח להסרת קעקוע אינו אופציה מתאימה ובכל מקרה יש להתייעץ עם רופא מומחה.

כשהקעקוע נמצא במקום בולט מאוד, ניתוח עלול להשאיר צלקת בולטת ובלתי אסתטית – כך שגם במקרים אלה חשוב לשקול היטב האם לבצע הסרת קעקוע בעזרת ניתוח.

במקרים אחרים שבהם האדם, מסיבה כזו או אחרת, מעוניין בהסרת קעקוע לצמיתות, ובפרט כשאין אפשרות להיעזר בטכנולוגיית הלייזר, ניתוח הוא אופציה שכדאי לשקול. כמו כן מומלץ להיעזר באנשי מקצוע מנוסים ובעלי יושרה על מנת להגיע לרופאים הטובים ביותר והמתאימים ביותר לביצוע ניתוח להסרת הקעקוע שלכם.

אם אתם אנשים אשר מטרתם היא לטפח, לעצב ולהעשיר את חלל החוץ בבית או בעסק שלכם


תיצרו קשר ונגיע לעצב לכם את החלל המושלם עבורכם!