שיטות להסרת שומות ונקודות חן

דף בית / /שיטות להסרת שומות ונקודות חן
13 דצמ, 2023
3דק קריאה

שיטות להסרת שומות ונקודות חן

פנים חלקות וללא סימנים בולטים נחשבות יפות יותר, ובהתאם פותחו שיטות רבות להעלמת נגעי עור, שומות וגם נקודות חן שבמקרים מסוימים הופכות לפגם אסתטי.

בין השיטות הבולטות להבטחת פנים חלקות יותר ומושכות יותר: שאיבת שומן (עבור נגעי עור ספציפיים), חנקן נוזלי, צריבה במחט חשמלית וטיפול בלייזר.

כל השיטות להעלמת נגעי עור בפנים, שומות ונקודות חן

הסוגים השונים של נגעי העור בפנים

נגעי העור הנפוצים ביותר הם השומות ונקודות החן, שאין הבדל מהותי ביניהן – בכל מקרה מדובר באזור בפנים שמתאפיין בכמות גדולה מהרגיל של מלנין. מלנין הוא פיגמנט בצבע חום כהה שמעניק לנו מראה שזוף אבל כשבנקודה מסוימת מצטברת כמות חריגה שלו התוצאה היא שומה או נקודת חן, שבמקרים מסוימים כאמור ישנו רצון להסיר אותן על-מנת לזכות בפנים אחידות וחלקות.

נגעי עור נוספים שאותם אפשר להעלים עם שיטות הטיפול השונות הם פפילומה, ליפומה, קנסתלסמה ופלולה:

פפילומה היא יבלת בפנים שנוצרת בגלל וירוס באותו שם.

ליפומה היא רקמת שומן בצורת כדור, שגדלה מתחת לעור.

קנסתלסמה הוא ציסטה שטוחה בגוון צהבהב שמופיעה בקצה העפעף.

פלולה היא סרח עור שיכול להופיע בכל מקום בפנים ובפרט על הצוואר או באזור העפעפיים. בדרך כלל הגודל שלה הוא כ-2 מ"מ, המרקם שלה רך והיא צומחת מתוך העור.

העלמת ליפומה – רק באמצעות שאיבת שומן

עבור נגעי עור בפנים מסוג ליפומה, שכאמור מורכבת מתאי שומן, הפתרון הטוב ביותר ברוב המקרים הוא שאיבת שומן.

זהו טיפול יחסית פשוט, בהרדמה מקומית, כשחתך בגודל 2-3 מ"מ מאפשר לרופא המטפל לשאוב את השומן ובכך לגרום להסרת הליפומה.

החזרה לשגרה אחרי שאיבת שומן להעלמת ליפומה מהירה, ופרט לחבישה מיוחדת (חבישת לחץ) אין צורך בהתאוששות מיוחדת או החלמה ממושכת.

ישנם מקרים שבהם הסרת ליפומה עם שאיבת שומן אינה מתאימה – ליפומות קטנות (פחות מ-4 ס"מ), ליפומות גדולות מאוד (כאלה שהקוטר שלהן הוא יותר מ-10 ס"מ) או במקרים שיש הרבה ליפומות באזור נרחב. במקרים אלה הפתרון הוא כריתה מבוקרת של רקמות העור, כלומר הליך כירורגי, וזהו גם הטיפול המומלץ עבור ציסטות תת עוריות.

הסרת נגעי עור עם חנקן נוזלי

העלמת נגעי עור בפנים בחנקן נוזלי מבוססת על הקפאת האזור שבו נמצאת נקודת החן, השומה או כל נגע עור אחר שאותו רוצים להסיר (למשל פלולות).

השימוש בחנקן נוזלי להסרת נגעי עור מתאים בעיקר לאלה השטחיים. החנקן גורם להקפאת אותם תאים שיוצרים את השומה או נגע העור ובכך ממית אותם כך שבעצם הפלולה/ השומה/ נקודת החן החריגה נעלמת, והמטופלים זוכים לעור פנים חלק יותר ומושך יותר.

הסרת נגע עור עם חנקן נוזלי היא טיפול שכרוכה בו מידה מסוימת של כאב, ולאחריו נדרשת תקופת החלמה בת שבועיים עד שעור הפנים מקבל את המראה הרצוי. במשך אותם שבועיים עלולות להופיע תופעות לוואי כגון דלקת, שלפוחיות בעור וקילופי עור. בחלק מהמקרים נוצרת גם צלקת באזור המטופל, אם כי לרוב היא תיטשטש עם הזמן. חשוב מאוד להגן על עור הפנים מפני חשיפה לשמש במהלך התקופה שאחרי הטיפול בחנקן נוזלי.

צריבה במחט חשמלית או טיפול בלייזר להעלמת נגעי עור בפנים

בניגוד להעלמת נגעי עור עם חנקן נוזלי שמבוססת על אנרגיית קור, צריבה במחט חשמלית או טיפול בלייזר מסירים את נגעי העור בפנים עם אנרגיית חום.

גם החום, כמו הקור, פשוט ממית את התאים שמרכיבים את השומה/ נקודת חן/ פלולה ושאר נגעי עור, ובכך מעלים אותם.

מרכיב דומה נוסף הוא תקופת החלמה בת כשבועיים שבמהלכה ייתכנו רגישות, אדמומיות ובמקרים מסוימים גם כוויה (לרוב קלה שנעלמת מעצמה תוך זמן קצר), וכן החשיבות של הימנעות מפני חשיפת הפנים לשמש.

צריבה במחט חשמלית מתאימה במיוחד כשהמטרה היא הסרת פפילומה או הסרת קסנתלסמה. עוד חשוב לדעת שקרני הלייזר אינן אפקטיביות מספיק עבור שומות עמוקות. עבור נגעי עור שטחיים יחסית מדובר בטיפולים אפקטיביים מאוד.

איך לבחור בשיטת הטיפול שהכי מתאימה לכם וברופא הטוב ביותר?

הסרת שומות והעלמת נגעי עור מחייבת פנייה אל רופא עור מנוסה במיוחד, וזאת משתי סיבות עיקריות:

א. חלק מנגעי העור עלולים להכיל תאים סרטניים, ואם כך הדבר חשוב לזהות זאת מוקדם ככל האפשר.

ב. לכל נגע עור שיטת טיפול אופטימלית אחרת, ורק רופא מנוסה ובעל יושרה יבטיח שתעבור את הטיפול שהכי מתאים לכם ושיעניק לכם מראה עור פנים מושך במיוחד.

בהתאם ההמלצה היא לפנות אל מומחים אובייקטיביים בתחום של העלמת נגעי עור בפנים ולהתייעץ איתם לגבי בחירת רופא איכותי ושיטת טיפול מיטבית.

אם אתם אנשים אשר מטרתם היא לטפח, לעצב ולהעשיר את חלל החוץ בבית או בעסק שלכם


תיצרו קשר ונגיע לעצב לכם את החלל המושלם עבורכם!